Stay In Touch
Neden Bosna Hersek’te Eğitim

Bosna Hersek eğitiminin öğrencileri cezbeden avantajları bulunur. Gerek YöK vasıtası ile diploma denkliğinin kabul görmesi, gerek AGiT kriterlerinde bir sistemin olması gerek AB standartlarının eğitimin her dalında hissedilmesi bu noktada Bosna Hersek`i eğitim açısından cezbedici bir yer yapmıştır.
Bologna standartları, ECTS kredi transfer sistemi Bosna Hersek`te eğitimi cazip kılan olgular arasındadır. Lisans tamamlamak için yok ülkelerden birisi olan Bosna Hersek`ten alınan diplomanın neredeyse bütün dünya, tüm Avrupa ve memleketimizde geçerliliği mevcuttur. YöK sebebi ile kabul edilen bu diplomanın sahibi olabilmenin yolu ise Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığından geçmektedir.

Bosna Hersek’te üniversite öğrenimi için yapılan harç, barınma ve ihtiyaca yönelik harcamalar öteki Avrupa ülkelerindeki eğitimle kıyaslandığında epey bir makul kalmaktadır. Yapılan harcamaların Türkiye’de üniversite okuyan bir öğrencinin yapacağı harcamalara denk bulunduğu da söylenebilir. Bosna Hersek’te eğitim sistemi ülkemizden değişik olduğundan, YGS sınavı ya da taban puanı bunun gibi sınav ve uygulamalar var değildir.

Bosnahersek üniversitesi denklik açısından memleketimizdeki eğitimle YöK sebebi ile denk sayılması ve bununla beraber Avrupa üniversiteler birliği üyesi olan üniversitelerde kız öğrenciler için herhangi bir kıyafet yönetmeliğinin olmaması, birçok kız ve erkek öğrencinin Saraybosna üniversitesi`ni tercih etmesine neden olmakta. Kayıt yaptırılan fakülteye göre 1500-2500 Euro aralığında değişen harç ücretleri haricinde, memleket imkanları da yüksek bir standarda sahiptir. 2 yada 4 kişilik odalar olarak dizayn edilen yurtlarda kat başına 4-5 banyo ve wc bulunduğu gibi, bazı yurtlarda her odanın kendine ait banyosu da bulunmakta. Kahvaltı haricinde 140-170 Euro içinde değişen aylık konaklama ücretleri, kız ve erkek öğrenciler içinde da küçük farklılıklar göstererek şekillenmektedir.

YöK yönünden Bosnahersek üniversitesi denklik sistemine dahil edildiğinden okula olan talep artarken, yurtta kalmak istemeyen öğrenciler kiralık ev seçeneklerini de değerlendirebilmektedir. Avrupa Kredi sistemi dahilinde eğitim verici Bosnahersek üniversitesi öğrencilerinin büyük bir bölümü da, 2-üç kişilik dost grupları oluşturarak ev tutmakta ve bu şekilde kişi başına düşen kira ücreti de neredeyse ülke taksitleriyle aynı seviyeye gelmektedir. ayrıca Bosnahersek üniversitelerine yatay geçiş yapmak isteyenler de tıpkı diğer öğrenciler benzeri memleket ve kiralık ev seçeneklerini değerlendirebilir ve bunun haricinde Bosnalı ailelerin kiraya verdiği mobilyalı odaları da tutabilmektedir.

Avrupa üniversiteler Birliği üyeliği bulunan Bosna Hersek üniversitelerinde eğitim gözlemlenmekteyken yapılacak aylık masraflar, öncelikle bireyin harcamasına göre farklılık göstermektedir. ihtiyaca göre farklılık belli eden bu aylık harcamalar ortalama şekilde 250-350 Euro aralığında olabileceği söylenebilir.

Herhangi bir Bosnahersek üniversitesine geçiş yapmak dileyen öğrenciler, önce sağlık sigortası yaptırmak durumundadır. lakin sigorta masrafları için de makul bir meblağ istenmektedir. Böylece üniversite denkliği olduğundan dolayı sık ilgi gören Bosna Hersek yükseköğretimi boyunca öğrenci, herhangi bir sağlık sorunu çıktığında muayene olma hakkına da sahip olunur.

Bologna ve Bosna Hersek üniversiteleri

2003 senesinden günümüze Bologna Kriterleri kapsamında eğitim veren Bosna Hersek üniversiteleri, böylece yurtdışı denklik statüsüne de sahip olmuştur. Mesleki ve akademik eğitim programlarında yoğun bir trafik yaşanmasını verici bu süreç, Avrupa Kredi Sistemi ve Avrupa üniversiteler Birliği bünyesine giren Bosnahersek üniversitesine geçiş paylarını da arttırmıştır. Yurtdışı denklik kapsamında eğitim verici Saraybosna üniversitesi eğitiminizle kariyerinizin hızlı bir biçimde parlamasını ve Bosnahersek üniversitesi eğitiminizi bir Avrupa şehrinde yaparak dünya görüşünüzün gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Eğitim yolunda Bosna`nın üyesi bulunduğu kurumlar…
ENQA(Yükseköğretimde Avrupa nitelik Güvence Birliği)
ESU(Avrupa öğrenci Birliği)
EUA(Avrupa üniversiteleri Birliği)
EURASHE(Avrupa Yükseköğretim Kurumları Birliği)
Bu kurumlardan ayrıcalıklı olarak Avrupa Konseyi (UNESCO-CEPES OECD ekonomi işbirliği ve Kalkınma örgütü)
BUSıNESS EUROPE (Avrupa meslek Dünyası Konfederasyonu)

Comments
Send a Comment

No Comments

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>