Stay In Touch
Bosnada Türkçe Eğitim
Bosnada Türkçe Eğitim

Eurostar yurtdışı eğitim danışmanlığı merkezi Travnik üniversitesi adına Türkçe dilinde eğitim için talebe kayıt yetkisi olan tek kurumdur. Travnik üniversitesi tek kayıt temsilcisi şekilde Bosna Hersek`de Türkçe lisans yapma fırsatı sunuyoruz. Bosna Hersek ile tarihten gelen bir yakınlık bulunur. Bosna hersek halkı Boşnak Müslüman’ıdır. Bu yüzden Bosnalılar dilleri ve inanışları ile Türklere yakındırlar. Türklerle tıpkı dili konuşup aynı dini paylaşmışlardır. Türkçenin kendi vatanlarında da kaybolmaması için itina göstermiş ve Türkçe dilini ülkelerinde yaymaya çalışmışlar.
Travnik üniversitesinde Türkçe lisans bölümleri açarak Türkçe bilen öğretmenler ile ders vermiştir. Bosna Hersek’te Travnik üniversitesinde Tek yetkili şirket Eurostar`dır. Türkçe dersi zorunlu ders kılınmıştır. üniversitelerin Türkoloji bölümlerinden yüzlerce muallim mezun olmuştur. Mezun olan öğretmenler Türkçe bildikleri için daha kolay meslek piyasası bulabilirler. ayrıca bu üniversitelerde kalarak Türkçe`yi daha iyi tanıtmaya çalışmışlar. üniversitelerin olan başka bölümlerinde de deneyimli ve özverili profesörler ile Türkçe dersleri verilerek Türk öğrencilerin eğitimlerini kolaylaştırmışlardır.

diğer yurt dışındaki üniversitelerde yabancı diller değişik bulunduğu için okumak daha kolay değil. Onların dillerini anlamak ve öğrenmek için harcanan zamanda geçlerin vakitleri kaybolmaktadır. bununla birlikte Bosna Hersek’te kayıt aşamasında da bir zorluk olmaması nedeniyle Türk öğrenciler istedikleri bölümleri sınavsız ve koşulsuz girmektedirler. öğrenciler üniversitelerde lise diploması ile istedikleri bölümleri seçerek ve Türkçe eğitimin zorunlu bulunduğu bir ülkede kendi ülkelerinde benzeri yaşayarak eğitimlerini tamamlayabilirler. Türk öğrenciler bu fırsatı kaçırmadan değerlendirmelidir.

Comments
Send a Comment

No Comments

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>